czwartek, 26 maja 2016

Zamek Sunpu 駿府城

Zamek Sunpu
Zamek Sunpu - dom sioguna, Tokugawy Ieyasu (徳川家康)
Małe wprowadzenie do historii... 550 lat temu Japonia nie była zjednoczona pod rządami jednej osoby, ale rozbita na mniejsze prowincje (trochę jak u nas w czasie rozbicia dzielnicowego). Obecna prefektura Shizuoka (静岡県) znana była pod nazwą prowincji Suruga (obecnie Suruga 駿河 jest dzielnicą miasta Shizuoka) i znajdowała się pod panowaniem rodziny Imagawa. Od 1467 roku, czyli od tak zwanej Wojny Ounin (応仁の乱) Japonię trawił okres walk o władzę, który do historii przeszedł pod nazwą Sengoku (戦国, czyli dosłownie "Kraj w wojnie"). Czas walk zakończony został zwycięstwem rodu Tokugawów, który w 1603 roku zjednoczył kraj, zreformował ustrój władzy i jego centrum wyznaczył w ówczesnym mieście Edo (江戸) - dzisiaj znanym na całym świecie jako Tokio (東京). Był to pierwszy, całkowicie samodzielny rząd prowadzony przez samurajów i ich lidera - sioguna. Tokugawa Ieyasu nie był pierwszym siogunem w historii, bo przed dynastią Tokugawów istniały dwie inne, ale to on, a nie kto inny skupił w swoich dłoniach całą władzę nad państwem, odbierając ją w zupełności dworskiej arystokracji i cesarzowi.
Historia okresu Sengoku, czy początków siogunatu Tokugawów jest fascynującym tematem, którego nie zdołam opisać w krótkim artykule, więc pozwolę sobie skupić się na historii, która łączy tego wielkiego wodza z zamkiem z Shizuoki. Ieyasu począwszy od 7 roku życia, spędził w Surudze 6 lat, jako zakładnik u rodziny Imagawa. Był spadkobiercą rodu z prowincji Mikawa (三河) graniczącej z Surugą. Nawet pomimo tego, że był pionkiem w grze o władzę między dwoma rodami to był traktowany z szacunkiem i został wychowany tak jak przystało na osobę z jego statusem społecznym. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jego charakter kształtował się przede wszystkim w tym okresie.
Po tym jak dojrzał i został uwolniony - po wielu perturbacjach wojennych, m.in. po bitwie Temmokuzan z 1582 - objął władzę nad Surugą, jako jednym ze swoich dominiów. Już w 1585 roku planował budowę zamku Sunpu, a ukończył go w 1589.
Jednoczenie Japonii odbyło się w wielu etapach i miało trzech "ojców". Pierwszym był Oda Nobunaga (織田信長), za drugiego można uznać Toyotomiego Hideyoshiego  (豊臣秀吉). To on do 1598 w swojej władzy miał większość japońskich ziem, ale na skutek podeszłego wieku i choroby zmarł, przekazując władze synowi Hiyoriemu, któremu wyznaczył 5 regentów. Jednym z nich był Tokugawa. W 1600 roku Tokugawa w bitwie pod Sekigaharą zmierzył się z siłami popierającymi następcę rodu Toyotomich i zwyciężył, tym samym stając się siogunem i jednocześnie osobą, która zjednoczyła wszystkie prowincje Japonii i ustanowiła pokojowe rządy na prawie 300 lat. Jednak już w 1605 roku, zaledwie 2 lata po tym jak ustanowił siogunat w Edo, przekazał rządy swojemu synowi Hidetadzie. Pomimo oficjalnego przekazania urzędu nadal był aktywny politycznie. Przeniósł się tymczasem do zamku Sunpu i rozpoczął modernizację. Dodał trzeci zewnętrzny mur przy zamku, a także rozpoczął pracę nad miejską infrastrukturą. Obecny plan Shizuoki nie odbiega od tego wykonanego w czasach Tokugawy.
Makieta miasta Suruga z czasów Tokugawy
Niestety żaden z dawnych budynków zamku nie przetrwał do naszych czasów. Wielokrotnie zostawały niszczone i odbudowywane, ale po tym jak ród Tokugawa stracił władzę w epoce Meiji, zamek został zdemontowany, a w 1949 roku ziemię, którą zajmował przekształcono na publiczny park, który wciąż otoczony jest oryginalną fosą. Dopiero w 1989 i 1996 roku odrestaurowano dwie części zamku - Arsenał Tatsumi Yagura oraz Wschodnią Bramę.
Wschodnia Brama
Brama Wschodnia 
Kiedy mówi o japońskim zamku, mamy na myśli wszystkie części fortyfikacji, w tym m. in: wieże strażnicze, bramy, arsenał, fosy i główną twierdzę stanowiącą jego serce. Wszystkie elementy zamku służą właśnie obronie ostatniego bastionu, który był schronieniem pana na zamku. Chronią również przejście do wewnętrznych dziedzińców. W zależności od pozycji bramy wykształciło się kilka różnych stylów. Wschodnia Brama służyła jago przejście do drugiego dziedzińca. Ten typ nazywany jest masugata, a słowo składa się z masu - "kwadratowy" i gata - "kształt". Bierze się to z faktu, że na całą bramę składają się 4 elementy: most ponad fosą; pierwsza, dość łatwa do pokonania  bramą; druga brama prostopadła do pierwszej o nazwie Brama Yagura; ściany z gliny i kamieni, na których szczycie zazwyczaj znajduje się arsenał. Zestawienie tych elementów tworzy kwadratowy placyk na środku, skąd brama zawdzięcza swoją nazwę.
Brama Yagura
Zewnętrzne ściany przy Wschodniej Bramie. Dziury zwane "sama", przez które łucznicy ostrzeliwali wroga.
Brama Wschodnia spłonęła w 1635 roku i została odbudowana w 1638 - tą właśnie wersję odbudowano współcześnie za pomocą tradycyjnej, japońskiej sztuki budowniczej bez użycia gwoździ.
Arsenał Tatsumi Yagura
Jego nazwa składa się ze słów yagura - "miejsce do przechowywania strzał" oraz tatsumi, czyli "południowo-wschodni". I tak jak głosi jego miano znajdował się w południowo-wschodnim rogu zamku i służył m.in. jako arsenał łuczniczy. Jednak wbrew nazwie nie było to jego jedyne zadanie. Tak naprawdę gromadzono tam różnoraką broń, jedzenie i inne dobra. Służył również jako wieża strażnicza podczas bitew. Arsenał w Sunpu ma kształt litery L, czym wyróżnia się na tle innych podobnych budowli. Był najwyższą wieżą na zamku i najbardziej funkcjonalną.
Niestety niegdyś spłonął razem z Bramą Wschodnią i został odbudowany w 1638, później został zniszczony podczas trzęsienia ziemi Ansei Edo w 1855 roku.
DOJAZD
5 min spacerem od stacji Shin-Shizuoka (新静岡駅)
10 min spacerem od stacji Shizuoka (静岡駅)
1. Stacja Shizuoka, 2. Stacja Shin-Shizuoka, 3. Park i zamek Sunpu
GODZINY OTWARCIA
Od 9.00 do 16.30
Nieczynny w poniedziałki (chyba, że poniedziałek to święto narodowe, wtedy w poniedziałek czynny, a we wtorek zamknięty)
Zamknięty od 23 grudnia do 3 stycznia
BILETY
200円 dla dorosłych (160円 jeśli jest grupa 30-osobowa)
50円 dla dzieci (40円 jeśli jest grupa 30-osobowa)
Karnet połączony na zamek Sunpu i park Momijiyama
300円 dla dorosłych (240円 przy grupie 30-osobowej)
80円 dla dzieci (60円 przy grupie 30-osobowej)
Informacje zaczerpnięte głównie z ulotki, którą dostałam w zamku razem z biletem, ale z modyfikacji dzięki bardzo obszernemu komentarzowi, jaki dostałam :) Mam zamiar odwiedzić inne miejsca związane z Tokugawą, więc na pewno rozwinę jego historię w innych artykułach.

14.03.2016, 安巣

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz