niedziela, 17 lipca 2016

Zamek Kakegawa 掛川城


Krótka historia
Herby rodowe kamon od góry: trzeci - ród Yamauchi,
czwarty - ród Tokugawa, dziewiąty - ród
Matsudaira, dwunasty - ród Hojou, czternasty -
ród Ogasawara, piętnasty - ród Ota.

Zamek Kakegawa (掛川城) znajduje się w mieście o tej samej nazwie (掛川市) znanego z uprawy zielonej herbaty. Ziemia ta leżała na linii sporów toczonych pomiędzy wieloma klanami i często zmieniała właścicieli. Władał nią m.in. ród Yamauchi, Hojou, Matsudaira, Ogasawara, Ota, czy Tokugawa. 

Został on zbudowany ok. 500 lat temu przez jegomościa zwanego Asahina (朝比奈) Yasuhiro , który był zaufanym podwładnym lorda daimyo Imagawy Yoshitady (今川義忠). Był to czas wojen domowych Sengoku (戦国時代). Niestety w jakiś czas później rodzina Imagawa poczęła tracić swoje wpływy, a wywodzący się z niej ród Tokugawa przeniósł się do regionu Kanto.

Pod ich nieobecność zamek przejął Yamauchi Katsutoyo (山内 一豊), podwładny klanu Toyotomi, który później otrzymał honorowy tytuł tosa no kami (lorda Tosy). To on odnowił zniszczony zamek oraz zaaranżował architekturę miasta. Zamówił też budowę pierwszej wieży tenshu kaku (czyli głównej wieży, części zamku tak charakterystycznej dla japońskiej budowy).

W roku 1603, gdy do władzy doszedł ród Tokugawa i rozpoczął się okres Edo - nastał złoty okres dla zamku Kakegawa. W tym czasie służyło tam 26 daimyo, wliczając w to rodziny takie jak Ota i Matsudaira. Niestety większość zamku uległa zniszczeniu w roku 1854 podczas wielkiego trzęsienia ziemi, a reszta zawaliła się w 1869 roku. Po tym wydarzeniu został odbudowany tylko pałac Goten, a ruiny zamku zamienione w park. To, z czym mamy do czynienia teraz to rekonstrukcja, która powstała dzięki entuzjazmowi mieszkańców miasta, a także pierwszy zamek z zrekonstruowanych w Japonii przy pomocy drewna i tradycyjnych metod.

Rzeźba Yamauchi Katsutoyo oraz flagi z kamon rodu Yamauchi, które witają nas już na samym wejściu w pierwszym pokoju wystawowym zamku.

Struktura zamku


*Ogólna objętość: 304.96

*Wysokość ponad ziemią: 19.78 m
Został wpisany do listy 100 najpiękniejszych zamków Japonii. Należy do rodzaju nazywanego hirayamajiro (平山城). Typy zamków zostały sklasyfikowane w epoce Edo ze względu na znaczenie taktyczne i położenie. Jest to rodzaj, który jak sama nazwa wskazuje (平- hira, równina 山- yama, góra 城- shiro, zamek) charakteryzuje się tym, że został wybudowany na górze / wzgórzu, które znajduje się pośrodku równiny.
Nie jest zbyt duży, wygląda jakby miał 3 piętra, ale tak naprawdę ma 4, a jego szerokosć to 10m na 12m. Jednak ze względu na dodatkowe elementy, takie jak skrzydła po wschodniej i zachodniej stronie oraz arsenał yagura ponad wejściem, zdaje się być większy. Yagura została dodana, jako dekoracja, lecz mogła również służyć łucznikom w czasie ataku. Niektórzy eksperci uznają, że biało tynkowane ściany zamku Kakegawa wzorowane były na już nieistniejącym Jurakutei z Kioto, a lakierowane, czarne balkony i balustrady na zamku w Osace.

Co to jest shouhou-shiro-ezu?

Po prawej shouhou-shiro-ezu.
W 1644 roku w celu umocnienia swojego systemu politycznego, szogunat Tokugawów nakazał daimyo do stworzenia i udostępnienia im szczegółowych rysunków-map ich zamków. Działo się to w erze Shouhou (正保時代), dlatego taki plan nosi nazwę shouhuo-shiro-ezu (正保城絵図, dosł. rysunkowy plan zamku z ery Shouhou). Do naszych czasów przetrwało 63 z takich planów. Rysunki były tak drobiazgowe, że zawierały nawet wysokość kamiennych ścian, czy głębokość fosy wokół zamku. Dzięki nim szogunat zdobywał dogłębną wiedzę na temat zdolności bojowych i obronnych. W razie, gdyby przesłany plan odbiegał od prawdy, daimyo mógł stracić lenno i pozycję. Podczas odbudowywania zamku na podstawie odnalezionych pozostałości badacze mogli potwierdzić autentyczność map z ery Shouhou i stanowiły one ogromną pomoc podczas odtwarzania szczegółów.

noki-kara-hafu i kato mado - hafu jest to charakterystyczny dla tamtego okresu wybrzuszony okap dachu. Jednakowoż hafu znajdujące się na zamkowej wieży nazywane są kara-hafu. Okna na drugim piętrze są w stylu kato mado, używanym w strukturach świątyń zen.
Dojazd
Miasto Kakegawa znajduje się na trasie pomiędzy Tokio, a Nagoją w prefekturze Shizuoka.

1. Zamek znajduje się na północ od stacji Kakegawa Eki.
2. Stacja Kakegawa.
Godziny otwarcia

Otwarty: 

  • luty - październik 9:00 - 17:00 (ostatnie wejście o 16:30)
  • listopad - styczeń 9:00 - 16:30 (ostatnie wejście o 16:00)

Zamknięty: od 30 grudnia do 1 stycznia

Opłaty

Dorośli (powyżej 16 lat) 400 ¥
Dzieci (pomiędzy 6 a 15) 150 ¥ (poniżej 6 lat wejście za darmo)
*  Dostępne również wejściówki grupowe w grupach powyżej 20 osób. Wejściówka obejmuje jednocześnie zamek Kakegawa i pałac Goten.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz