Albo sczytujemy kod QR telefonem, który pozwala nam przejść bezpośrednio na odpowiednią stronę lub korzystamy z komputera i strony internetowej TUTAJ.
Wyświetla nam się strona, która wygląda jak poniżej. Mamy różne rodzaje usług - poczta, bank, ubezpieczenie. Wybieramy pocztę. Znowu to ten przycisk zaznaczony na czerwono kółkiem (郵便).
Wtedy pokazuje nam się strona, gdzie coś dużo piszą. Nie próbowałam tego tłumaczyć nawet, bo znając Japończyków dokładnie wyjaśniają do czego służą poszczególne guziki, czy coś w tym stylu. Bo przecież człowiek bez dokładnej instrukcji obsługi sobie nie poradzi i jeszcze popełni błąd >.<
Z tej listy, która jest z boku wybieramy 再配達のお申し込み. Co przekierowuje nas na taką stronę.
Widzimy coś takiego (trzeba trochę przewinąć w dół). Dla nas ważne są przede wszystkim czerwone kółka. To na górze to miejsce na nasz kod pocztowy. To na dole to numer powiadomienia. W zależności ilu cyfrowy jest numer wpisujemy go po lewo lub po prawo. Ja miałam krótki, więc wpisuję po prawo. Jeśli jest siedmiocyfrowy to po lewo (albo w tym okienku na stronie głównej, o czym pisałam wcześniej). Numer powiadomienia mamy w dwóch miejscach na awizo. Należy patrzeć na kanji. Niestety nie zrobiłam odpowiedniego zdjęcia i mam rozbieżność (na zdjęciu z awizo mam numer siedmiocyfrowy) :(
Jeśli chodzi o numer pocztowy to możemy go sprawdzić klikając na ten guzik zaznaczony pomarańczowym kółkiem. Wyświetli nam się wtedy osobne okno, gdzie najpierw musimy wybrać prefekturę, miasto, dzielnicę itd. Niestety znajomość kanji niezbędna. Prawdopodobnie jednak nie będzie takiej potrzeby, bo ten numer również mamy na awizo.
Powtarzamy rodzaj paczki. Potem w podpunkcie piątym zaznaczamy, gdzie chcemy, aby paczkę dostarczyć. Możemy zamówić ją sobie ponownie na ten sam adres (czyli pierwsze kółeczko), ale też np. na inny adres czy po odbiór do okienka.
Jak mamy wszystko pozaznaczane to klikamy czerwony guzik DALEJ.
I moja ulubiona część. Zaznaczanie nie tylko daty, ale też godziny, w której nam pasuje odbiór. Od lewej: którakolwiek, tylko przed południem, 12.00-14.00, 14.00-17.00, 17.00-19.00, 19.00-21.00.
Potem klikamy tylko potwierdzenie, możemy wpisać numer telefonu itp. Na końcu znowu wyjdziemy na stronę startową, co wygląda jakbyśmy mieli wpisać wszystko od początku, co jest trochę mylące, bo człowiek nie wie, czy mu to poszło, czy nie. Jednak nie trzeba uzupełniać ponownie, a listonosz na pewno pojawi się w wybranym terminie :) Dlatego warto sobie od razu go zapisać!
22.07.2016, 安巣